Művészet

kulturális ismertetők, ajánlók a színház, film, irodalom, képzőművészet, zene, újcirkusz és tánc területéről

2018. sze 15.

Kulisszák mögött a Katonában

írta: RAnna
Kulisszák mögött a Katonában

Kevés ötletesebb születésnapi ajándékot tudok elképzelni egy magamfajta színházimádó számára, mint a Hosszúlépés! Járunk? elnevezésű, különleges sétákat szervező cég kulisszák mögötti sétáját. Amint kézhez kaptam a voucheremet, igyekeztem egy mielőbbi időpontra beváltani. A körülbelül másfél óra időtartamú séta a közkedvelt Katona József Színház kulisszái mögé vezette a résztvevőket. Maradandó és különleges élmény volt, köszönet érte a szervezőknek és Tósoki Károlynak, a séta vezetőjének. 

nezoter.jpg

A Katona kultikus hely, rengeteg népszerű előadás fut itt minden este a színházi szezonban. Szerencsés a néző, aki valamely előadásra jegyet tudott váltani, és elfoglalhatja helyét a nem túlságosan nagyra ...

Tovább Szólj hozzá

kulisszatitkok kulisszák mögött Színház Katona József Színház Hosszúlépés séták

2018. sze 09.

A keletről érkező Nap legendája

írta: RAnna
A keletről érkező Nap legendája

A Magyar Állami Népi Együttes Naplegenda című előadása a Müpában

Létezik olyan, hogy egyetlen előadás képes felülírni mindent, amit egy adott műfajról mindaddig gondoltunk. Számomra ilyen a Magyar Állami Népi Együttes Naplegenda című performansza, amelyet a Müpa-ban láttam, és melynek hatására bizonyosan másképp gondolkodom a néptánc műfajáról mint eddig. A tomboló, előadást záró tapsvihar elcsendesedése óta az  jár a fejemben, hogy hol voltak ők eddig vagyis pontosabban hol voltam én, miért maradtam el mostanáig a világszínvonalúnak bátran nevezhető produkciójukról. Lendületük, dinamizmusuk az első pillanattól kezdve magával ragadott, és nem eresztett egészen az előadás végéig. 


naplegenda.jpg

Nikola Parov bolgár származású zeneszerző a balkán zenéjének ápolója, gazdagítója és ...

Tovább Szólj hozzá

néptánc Tánc Müpa Magyar Állami Népi Együttes Naplegenda Nikola Parov

2018. sze 01.

Tolongó idők - Plakát-történeti kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

írta: RAnna
Tolongó idők - Plakát-történeti kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

A jó plakát szinte csalhatatlan - vélekedett Kassák Lajos 1916-ban. A kiállítás rendezői a modern nagyvárosi tér üzenőfalaként tekintenek erre a tömegtermékre. Az 1890-től 1989-ig tartó időszakban a plakát a tájékoztatás, a vélemény-nyilvánítás, és időnként az irányítás eszközévé is vált. A tárlat három fő téma köré csoportosítva mutatja be a száz év alatt született hirdetményeket. A gazdaság-kereskedelem-ellátás, a szabadidő és a tájékoztatás, valamint a hatalom és a tömegmozgalmak témaköreihez kapcsolódóan láthattuk a plakátművészet fejlődésének mérföldköveit.  

plakat2.jpg

1896-ban, a boldog békeidőkben kezdhettük meg sétánkat a Dragan Traian történész, muzeológus kurátorságával összeállított tárlaton. A ...

Tovább Szólj hozzá

plakát Magyar Nemzeti Múzeum Képzőművészet Tolongó idők

süti beállítások módosítása